Vila na plese, Nová Lesná

Extrovertný koncept domu, otvárajúci cez severnú fasádu výhľad na hrebeň hôr, predurčilo samo jeho miesto pod Vysokými Tatrami. Rovnako ako žula na štítoch sa odrazmi prejavuje pieskovaný kov a svetelne dynamicky pôsobí i priebežný svetlík. Pôdorys vychádza z tradície slovenskej trojpriestorovej drevenice a transponuje ju na modernú „skelnicu“. Koncept voľne nadväzuje na Miesa Van Der Rohe a jeho „Morris Greenwald House Weston, Connecticut“ a kombinuje konštrukčne-priestorovú schému s Kahnovým konceptom obslužných a obsluhovaných priestorov. Konštrukčne aj typologicky obslužnými sú štyri dvojité betónové portály, obložené veľkoplošným čiernym kameňom. Tri obsluhované obytné priestory sú opticky previazané priamo ich stredom a tak sa večer stretá v odrazoch na skle priehľadných dvojmetrových hodín oheň krbu s vodou akvária. Dom je obrazom všestrannej veľkorysosti investora i zhotoviteľa.

 

Miesto

Stavenisko je vytvorené spojením dvoch pozemkov na novej ulici v Novej Lesnej, pripravenej na výstavbu rodinných domov. Severným smerom od pozemku je nerušený výhľad na tatranskú prírodu, čo ovplyvnilo riešenie celej stavby. Siete sú novo privedené bezprostredne na hranu pozemku. Pozemok je mierne svahovitý priečnym smerom zvažujúc sa zo západu na východ s výškovým rozdielom 6 m. V predbežnom návrhu urbanistickej zástavby sú vytvorené dve úrovne stavebnej čiary. Vzhľadom na potrebu využitia pozemku smerom na juh od domu sme sa rozhodli zasadiť dom na zadnú stavebnú čiaru. V novej obytnej zóne je vo výstavbe niekoľko rodinných domov. Okolité dva stavebné pozemky sú zatiaľ nezastavané. V  bezprostrednej blízkosti sa nenachádzajú vedľajšie objekty. Nadmorská výška obytného podlažia je zhodou náhodných okolností presne 777 m nad morom.

 

Konštrukcie

Konštrukčný systém je netradičný skelet zo  železobetónovej konštrukcie dvojitých stien v module 6m a železobetónových stropných dosiek po bokoch konzolovite vysadených. Na vrchu portálovitých železobetónových dvojstien sú po dva oceľové zvarené medzikusy na ktorých je priečny železobetónový nosník s konzolami. To znamená že obvod fasády je vykonzolovaný bez nosnej konštrukcie. Statický návrh konštrukcie vyhotovil ing. Bohuslav Argaláš z Ružomberku. Strecha je riešená ako studená dvojplášťová, čo má význam vo vysokohorských podmienkach aj ako opatrenie proti odtápaniu a primŕzaniu snehu a ľadu. Dvojplášť je vytvorený zbíjanými fošnovými priehradovými nosníkmi, ktoré zároveň predlžujú konzolu až po korunnú rímsu. Vzduchová medzera v dvojplášti je prirodzene odvetrávaná tlakovým rozdielom na jednotlivých fasádach. Hydroizolácia strechy je hrubou PVC fóliou zváranou na drevenom záklope, zasypanou štrkovou vrstvou. Odvodnenie je do pozdĺžnych povrchových žľabov, z ktorých je voda odsávaná podtlakovými vnútornými zvodmi GEBERIT. Strop nad vrchným podlažím je z vodovzdorného betónu čo slúži ako poistná hydroizolácia. Na tomto strope je položené zateplenie z nenasiakavého materiálu.

 

Fasáda

Je atypická vytvorená z prevážne pevného bezrámového zasklenia dvojsklami s vnútornou fóliou s tepelným zrkadlom od japonského výrobcu sennsho s parametrami  U= 0,3 W(m2.K) realizovaná firmou SETA Ružomberok ing. Jána Šestinu v rastri 1,5 x 3 m. Konštrukcia je spevnená zvislými nerezovými opornými stĺpikmi. Na južnej fasáde sú v každej z troch obytných miestností po jednom odsúvacom poli originálnej konštrukcie kovania posuvu. Rohové spoje sú bezrámové, zarovnané presahom jedného skla. Na východnej strane domu na šatníku je zasklenie mliečne so 100% UV filtrom. Zo západnej strany fasádu uzatvárajú posuvné tíkom dýhované posuvné dvere zastesnené priamo do skla. Priebežný pevný svetlík je tiež z horeuvedeného skla.

 

Vykurovanie

Zdroj tepla je plynový kondenzačný kotol. Vykurovacie telesá sú kombinované z podlahového teplovodného kúrenia pre zotrvačnú zložku tepelného výkonu a zo zapustených „fancoilov“ s ventilátorom pod severným a južným zasklením, pre pružnú zložku tepelného výkonu pri častých prudších klimatických zmenách v horskom prostredí. Dom má rekuperačné vetranie.

 

Interiér

Koncept je orientovaný hlavne na to, aby vyniklo pôsobenie okolitého prírodného prostredia. Voľba vnútorných materiálov je preto orientovaná na veľkoplošné prírodné materiály s neutrálnou textúrou a na základnom kontraste drevených podláh z veľkoplošných panelov z teakovej a juhoamerickej orechovej dýhy a veľkoplošných kamenných obkladových dosiek portálov z tryskanej žuly „nero zimbabwe“ montovaných „na sucho“ s priznanými špárami. Farebné pôsobenie dopĺňa biely strop a hlavne okolitá príroda a meniace sa svetelné pomery vysokohorskej prírody. Popri severnej a južnej fasáde je 60 cm pás mliečneho skla na podlahe čo pomáha presvetľovať priestory spodného podlažia. Obslužné priestory sú sústredené do štyroch nosných dvojstien, ktoré sú zo strany obsluhovaných miestností obložené čiernym matným kameňom a z vnútornej strany panelový teakovým obkladom. V prvom portáli „oheň“ sú umiestnené krby, vonkajší na grilovanie a vnútorný uzavretý. Je tu tiež zo severnej strany domáci bar a z južnej sklad záhradného nábytku. Do prvej obsluhovanej miestnosti „obývačky“ vchádzajú zo spodného podlažia vykonzolované schody z pieskovaného nerezového plechu. Celé sedenie sa vznáša na konštrukcii z nerezu a skla nad vstupnou halou. Sedačka bola navrhnutá a vyrobená v spolupráci s nábytkovým dizajnérom Kamilom Krupcom zo Sučian. V druhom portáli „čas“ medzi obytnou miestnosťou a kuchyňou sú umiestnené hodiny s dvojmetrovým priemerom na presklenom kruhovom otvore. Zo strany obytnej miestnosti a schodov ide čas dopredu a zo strany kuchyne dozadu. Je tu tiež zo severnej strany sklad potravín a z južnej nika na umývanie psa. Z vnútornej strany portálu medzi stenami je zabudovaná chladnička a kuchynské spotrebiče. Kuchyňa je mierne zapustená, aby sa vyrovnali horizonty stojaceho a sediaceho človeka. Druhú obsluhovanú miestnosť tvorí jedáleň, kuchyňa je čiastočne pod portálom a čiastočne vysunutá do priestoru jedálne. Stôl a stoličky sú dielom nábytkového dizajnéra Kamila Krupca zo Sučian.V treťom portáli „voda“ je trojstranne viditeľné veľké morské akvárium. Zo severnej strany je záchod a prístup na údržbu akvária. Z južnej strany je sprcha s teakovým obkladom, sklenenou podlahou a stropom a priehľadom do akvária. Tretí obsluhovaný priestor je intímny priestor spálne  pôvodne aj s vaňou pri akváriu. Z postele je cez svetlík výhľad na nočnú hviezdnu oblohu. Vo štvrtom portáli je „priestor“ na prienik prvých lúčov ranného slnka cez sklenený šatník. V nike medzi stenami zo severu a juhu je priestor na umývadlo a toaletný stolík, zvlášť pre pána a zvlášť pre pani domu.

Vstup do domu je šikmým dreveným chodníkom prechádzajúcim od brány na pozemok až nad domáce pleso pozdĺž kamenného oporného múru obloženého bridlicou. Celé vstupné podlažie je štylizované ako mólo nad jazerom. Vľavo od vstupu za múrom je vstupný šatník zhora osvetlený cez sklenený jedálenský stôl na terase. Dvojgaráž je pod kruhovou zatrávnenou terasou. Pred vstupom je veľký krytý priestor na suché vystúpenie z auta. Za oporným múrom v časti pri jazere je sauna s kúpeľňou s vaňou s horným prepadom od Philipa Starcka a výhľadom a východom na pleso. Pod západnou terasou je vínna pivnica s pásovými oknami podsvecujúcimi vysutú drevenú terasu pred grilom. V tejto časti domu je aj práčovňa a wc. V spodnom podlaží sú dve takmer identické izby, ktoré môžu byť využité buď ako detská izba, alebo hosťovská izba, prípadne ako pracovňa s knižnicou. Sú prístupné aj bočným vchodom po chodbe s horným osvetlením cez svetlík v podlahe popri vnútornej strane hornej južnej fasády. Z chodby je okienko na priehľad do garáže v ktorom je zarámovaná predná maska krásneho zagarážovaného automobilu. Izby sú oddelené od chodby drevenou montovanou stenou z veľkoplošných dýhovaných panelov s dverami zalícovanými do úrovne steny a spodnými pásovými svetlíkmi. Obslužné priestory medzi stenami sú využité ako hygienické a toaletné priestory pre každú izbu zvlášť. Podlahu majú sklenenú s podsypanými kamienkami v sprchovej časti po obvode odvodnené. Steny sú z teakových panelov a podhľad z mliečneho skla. Zo severnej strany sú prístupné záchody s výhľadom na štíty. Severná fasáda je vysunutá nad umelé pleso 60 cm pásom skla cez ktoré sa dá pozorovať život v plese, alebo ľadové umenie mrazu. Priame slnečné svetlo je tu len v letných mesiacoch, ale odrazy od vody a štítov a úžasná scenéria to čiastočne vyvažuje. Východná izba má priamy východ na východnú terasu pod konzolou vrchnej hmoty domu. Plot je z nerezových laniek a bráne nerezová odsúvacia.

 

Peter C. Abonyi

Komentáre

A dieta para emagrecer é uma das mais conhecidas. http://bookmarking.seosagar.com/story.php?title=emagrecer-de-modo-saudavel
A dieta para emagrecer é uma das mais conhecidas. http://bookmarking.seosagar.com/story.php?title=emagrecer-de-modo-saudavel

Pridaj komentár

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.